Любопитно и интересно

Румен Радев: Аз наистина съм шпионин – шпионин на българския народ в бъдещото управление

Едни го наричат „руски шпионин“, други твърдят, че бил „американски агент“. „Аз наистина съм шпионин – шпионин на българския народ в бъдещото управление„, казва Румен Радев в обширно интервю за германския „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ)…

В разговора с кореспондента на „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ) новоизбраният български президент говори за кариерата си като натовски официер и се шегува с обвиненията, че бил „руски шпионин” или „американски агент”: „Казах им: спокойно, хора, аз наистина съм шпионин – шпионин на българския народ в бъдещото управление”.

 Райнхард Везер представя позицията на Радев по въпроса за санкциите срещу Русия като прагматична: новоизбраният български президент се застъпва за диалог и доверие към Русия. „По въпроса за анексирането на Крим българският президент казва, че то, разбира се, представлява „нарушение на международното право”. Но политиката трябвало да остане реалистична: „А реализъм означава, че Крим практически е под руски контрол, независимо, че това противоречи на международното право”“, пише Везер, цитирайки новоизбрания български президент. Радев се застъпва за спазването на споразуменията от Минск и за търсене на дипломатическо решение в Украйна. Според него не бива да се допускат други случаи, подобни на Крим, а ЕС и НАТО трябва да запазят единството си по този въпрос.

По-нататък в обширната публикация на „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” четем: „По отношение на Русия Радев отчетливо се различава от досегашния президент Росен Плевнелиев, който в този вестник преди няколко седмици предупреди, че Кремъл иска да дестабилизира ЕС. „Един държавен глава не бива да работи за това да изнамира врагове на страната си”, казва в тази връзка Радев. А на въпроса дали Русия е заплаха за Запада, отговаря така: „Ако говорим от една страна за ЕС и за НАТО, а от друга – за Русия, тогава трябва да се борим срещу насрещните паранои и у двете страни”.

 В България позицията на отиващия си президент се споделя само от едно малцинство, което обаче е политически много активно. Става дума най-вече за либерални партии и представители на гражданското общество, които се смятат за продължители на антикомунистическото дисидентство.

От своя страна бъдещият президент Радев огласява позицията на голямото мнозинство…

  Във връзка с Брекзита, еврокризата и кризата с бежанците Радев казва следното: „Трябва да насочим всичките си усилия към запазване на единството в ЕС. Ако допуснем той да се разпадне, това би било гигантско разхищение на усилията на цели поколения”.

В статията става дума и за решимостта на Радев да се бори срещу корупцията. Според автора, новоизбраният български президент формулира думите си много внимателно, не раздава обобщени оценки за политическата класа и създава впечатлението, че наистина желае да възстанови доверието на хората към политиците. В интервюто за вестника Радев обяснява, че неговата изборна победа е израз тъкмо на кризата на доверието между граждани и политици, която наблюдаваме в цяла Европа. Той смята, че са го избрали не толкова поради копнежа по „твърда ръка”, колкото като човек, който действа „организирано и отговорно”.

Цалата публикация тук:

http://epicenter.bg/article/Rumen-Radev–Az-naistina-sam-shpionin–shpionin-na-balgarskiya-narod-v-badeshtoto-upravlenie/118501/2/48

Сподели:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter